Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Sosyal uyum projelerimiz; Serkan Bozkurt tarafından 2001 yılında Görme Engelliler ile yaptığı dans tiyatrosu çalışması ile başlamıştır. Bu çalışma ile NTV tarafından yılın isimsiz kahramanlarından biri olarak gösterilmiştir. 2001-20016 birçok okul ve kurumda zihinsel ve bedensel engelli çocuklarla da sanat çalışmaları gerçekleştirmiştir. 2007 Viyana Konservatuarı’ daki dans ve pedagoji eğitimi sırasında göçmenlerle yaptığı dans tiyatrosu Fidelio Gösteri Sanatları yarışmasında yılın en iyi sanat eseri olarak seçilmiştir. 2011 de Arada Kültür ve Sanat Organizasyonu kurmuş ve Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali’ ni organize etmeye başlamıştır. 2013 krizi ile mülteci alanında araştırma ve eğitimler gerçekleştirmeye başlamıştır. 2016’ da Arada Derneği’ni kurmuş ve çalışmalarını dernek olarak yürütmeye devam etmektedir. Farklı disiplinlerden (sosyolog, pedagog, psikolog ve sanatçılardan) oluşan Arada Derneği sosyal uyum çalışma alanına (sosyal uyum alanında yaptığı disiplinlerarası pedagojik araştırmalar ile) yenilikçi ve devrimci bir disiplinlerarası bakış açısı kazandırmaktadır.

8. ARADA DISIPLINLERARASI SANAT FESTIVALI

Açılış Gecesi / Avusturya Kültür Ofisi

Son 5 senedir Viyana ve İstanbul arasında gerçekleşen festival Arada Kültür Sanat Organizasyonu’ nun yapımını üstlendiği dans filminin (İstanbul in My Head) galası ile başlayacak. Açılışta Duygu Demir in çello konseri ve Viyana’ dan gelen dansçı Sophi Hormann ve İstanbul’ dan Danshane dansçılarının gösterileri de yer alacak. Festival ileriki günlerde Viyana’ dan gelen dansçıların yer aldığı ‘Umut’ adlı dans tiyatrosu ile Sumaperform’ da devam edecek.

ISTANBUL IN MY HEAD

Dans Filmi

İstanbul’ un tarihinin farklı zamanları ,bu zamanların özel mekanları ve mekanlarında yapılan dansların anlatıldığı bir dans filmi. 1920 lerin balo salonlarındaki valslerden 1930 lardaki ilk tango gecelerine, günümüzün arka sokaklarındaki hippop dansından 20.yüzyılın sirtakilerine İstanbul un canlılığı dansla dile geliyor. Avusturya Lisesi mezunu birçok dansçının yer aldığı filmin baş dansçıları ise Serkan Bozkurt ve Yeliz Kılıç .

Filmde bir aşk ve kovalamaca hikayesi var. Erkek kızın peşinden giderken girdiği her binada o binanın tarihine ve dansına bir yolculuk yaşıyor. İstanbul’ un çok kültürlülüğü bu filmde hareketli sahnelerle can buluyor. Sanat yönetimi ve koreografilerini Serkan Bozkurt un gerçekleştirdiği kısa film ilk kez Avusturya Konsolosluğu ‘ nda izleyici ile buluşacak.