Arada Derneği

Biz Kimiz?

Arada Derneği olarak farklı sosyo-kültürel grupları bir araya getiren sanat ve sosyal uyum aktiviteleri düzenlemekteyiz.

Arada Manifesto

Neden ARADA Manifesto?

 

Arada fikri uluslararası sanatçıların sanatla sosyal fayda  sağlamak amacıyla biraraya  gelmesi ile oluştu. Sanatın bir disiplinlerarası bir terapi yöntemi olarak yaygınlaşması için çalışmaktayız. Bu alanda Uluslararası festivaller ,sosyal fayda sağlamak amaçlı projeler ve eğitimler yürütmekteyiz. 2011’de oluşturduğumuz yıllık festivale isim olarak Arada’ yı seçtim. Bu isim ‘Sabit olmayan ve sürekli hareket eden bir sanat akımı yaratmak’ fikrinden ortaya çıktı.
Aradalık aynı zamanda sosyal hizmet ile sanat arasında da benim için önemli bir araştırma alanı oluşturuyor.
İnanıyorum ki sanatsal ve sosyal yapılar akış halindeler ve sürekli değişiyorlar. Zaman, mekan ve kültür gibi faktörlerden etkilenerek, kendi bireysel evrimlerini yansıtarak ‘Arada Manifesto‘  ARADA‘ ın  farklı bakış açılarını bir araya getirerek hayata geçiriyor.

Curator of  ARAda; Serkan Bozkurt

ARADA KİMLİKLER
Kimlikler: (uluslar arasılık, cinsiyetler arasılık, kültürel farklılıklar arasında olmak, bedensel olarak değişkenlik halinde olmak, yerinden edilmiş olmak: göçmen, engelli, mülteci, LGBTİ + topluluğu, kadın ve diğer azınlıklar gibi)

BİR ARA’ YA GETİRMEK ( Festival ve Sosyal İçerme Projeleri Yapıyoruz)
Disiplinlerarasılık (sanat ve sosyal bilimler arasında)Kültürlerarasılık
Farklı kültürler arasında, Kültürel benzerlikler ön plana alınarak. Geleneksel ve modern kültürler arasında… Bu konuya giren çalışma alanlarımız: Göç, kültürel çatışma ve çözümleri ve kültürlerarası lojistik…

ARAYIŞTA OLMA HALİ
Sürekli bir sorgulama halinde olmak: (Sanat ve Sosyal Etki Arasında) Arada, toplumsal barış inşası için temel araştırmalar geliştiriyor. Farklı disiplinlerden (tarih, psikoloji, sanat, sosyoloji, felsefe, coğrafya vb.)yöntemleri bir araya getirerek araştırmalar yapıyor.

Arada Ekibi

Serkan Bozkurt

Curator, Art Manager

Serkan Bozkurt (2007/2010)Viyana Konservatuarı Modern Dans Pedagoji mezunudur. (Eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi, engellilere ve çocuklara dans eğitimi, modern dans eğitimi ve koreografi) 2001/2006 Türkiye nin ilk görme engelliler dans grubunu( Aydınlık Adımlar) kurmuştur ve 6 sene yönetmiştir. Viyana’da 2010 yılında Fidelio Performans Sanatları yarışmasında ‘Umut’ adlı yazıp yönettiği dans tiytarosu yılın en iyi sanat eseri seçilmiştir. 2011 yılında Türkiye ye dönmüş ve Arada Kültür Sanat Derneği ve Danshane dans stüdyosunu açmıştır. Dernek çalışmaları ile yoksul bölgelerdeki yüzlerce çocuğu sanat ile buluşturmuştur. Ayrıca 2011 yılından itibaren yaptığı Arada Disiplinlerarası sanat festivali ile Türkiye Avusturya ve Hollanda arasındaki sanatçıları bir araya getirmektedir. Şu an Danshane stüdyosunda dans dersleri vermekte ve şehir tiyatrolarında koreograflık yapmaktadır.

Saime Bozkurt

Evrim

General Director

Ceylan Dökmen

Fikriye Bulunmaz

Mayasa

Nil Görkem

Yasemin Yeşilgöz

Regina