Arada Derneği

Biz Kimiz?

Arada Derneği olarak farklı sosyo-kültürel grupları bir araya getiren sanat ve sosyal uyum aktiviteleri düzenlemekteyiz.

Arada Manifesto

Neden ARADA Manifesto?

 Sosyal projelerde sanatın etkili kullanımını sağlayacak pratik alanlar yaratmak nihai amacı ile sanat disiplinleri ve sosyal bilimler arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyor.

Arada fikri uluslararası sanatçıların sanatla sosyal fayda  sağlamak amacıyla biraraya  gelmesi ile oluştu. Sanatın bir terapi yöntemi olarak yaygınlaşması için çalışmaktayız. Bu alanda Uluslararası Festivaller ,sosyal fayda amaçlı projeler , eğitimler yürütmekteyiz. 2011’de oluşturduğumuz yıllık festivale isim olarak Arada’ yı seçtim. Bu isim ‘Sabit olmayan ve sürekli hareket eden bir sanat akımı yaratmak’ fikrinden kaynaklandı.
Aradalık aynı zamanda sosyal hizmet ile sanat arasında da benim için önemli bir araştırma alanı oluşturuyor.
İnanıyorum ki sanatsal ve sosyal yapılar akış halindeler ve sürekli değişiyorlar. Zaman, mekan ve kültür gibi faktörlerden etkilenerek, kendi bireysel evrimlerini yansıtarak ‘Arada Manifesto‘  ARADA‘ ın  farklı bakış açılarını bir araya getirerek hayata geçiriyor.

Curator of  ARAda; Serkan Bozkurt

ARADA KİMLİKLER- EŞİTLİLİK, ÇEŞİTLİLİK
Kimlikler: (ulusal, cinsiyet, kültürel, bedensel) yerinden edilmiş veya göçmen, engelli, mülteci, LGBTİ + topluluğu, kadın ve diğer azınlıklar.)

BİR ARA’ YA GETİRMEK- KAPSAYICILIK
Disiplinlerarasılık (sanat ve sosyal bilimler arasında),Kültürlerarasılık
Farklı kültürler arasında, Kültürel benzerlikler ön plana alınarak. Geleneksel ve modern kültürler arasında… Göç, kültürel ulaşım ve kültürlerarası lojistik…

ARAYIŞTA OLMA HALİ- ARAŞTIRMA
Sürekli bir sorgulama halinde olmak: (Sanat ve Sosyal Etki Arasında) Arada, barış inşası için temel araştırmalar geliştirmek için görünüşte alakasız disiplinlerden yöntemleri bir araya getirmeye çalışıyor.

Arada Ekibi

Serkan Bozkurt

Saime Bozkurt

Evrim Doğan

Ceylan Dökmen

Fikriye Bulunmaz

Mayasa

Nil Görkem

Yasemin Yeşilgöz

Regina