Arada Derneği

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

1

Ne arıyorsun? İstanbul Mayıs, 2011 / İstanbul

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali
2

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ne Arıyorsun? 26-30 Kasım 2011 / Viyana
3

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ne Keşfediyorsun? 31 Mayıs - 8 Haziran 2012 / İstanbul
4

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ben Kimim? 17-30 Eylül 2012 /İstanbul
5

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ben Kimim? 8-9 Aralık 2012 / Amsterdam
6

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ben Kimim? 29 Haziran 2013 / Viyana
7

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ben Nerdeyim? 9-20 Eylül 2013 / İstanbul
8

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivali

Ben Neden Burdayım? Haziran 2016 / İstanbul

Arada Disiplinlerarası Sanat Festivalleri

Arada; BEN NERDEYİM? konseptiyle Şehir ve Göç üzerinden konumlanamamak kavramına değiniyor.

Ne Arıyorsun? 26-30 Mayıs 2011 İstanbul

Mekanlar: Arada Stüdyo, Avusturya Konsolosluğu, Türvak, Tünel Meydanı, Galata Çıkmazı Sok. No:9, SAE, Lüleci Hendek Cad., 311 Art Gallery, Barber Shop, Pastry Shop

Sanatçılar: Thomas Satiridas (resim), Ahmet Milli (resim), Talya Melda Temuçin (kukla), Nesligan Albayrak (Fotoğraf), Levent Duran (Heykel), Bilal Yılmaz (Heykel ve müzik), Mehmet Şeker, Damla Aydın, Alja Piry, Özlem Bulut Band, Sayed Labib, Lina Höhne, Selçuk Korku, Murat Turgut, Ayhan Karaman, Bike Mert, Emine Boran, Ahsem Kaya, Saime Bozkurt, Elena Luptak, Tan Tolga Demirci, Fatih Gençkal, Oğuz Turgutgenç, Lerna Babikyan, Regina Picker, Melih Gençboyacı, Zinnure Türe, Dilek Dervişoğlu, Steven Champs, Engün Gürkey Perküsyon Grubu, Alper Akçay ve Boğaziçi Oda Korosu, Grup Rastgele, Erdem Gündüz, Su Güneş Mıhladız.

Festivale Genel Bakış:

Festival genç sanatçılar için yeni bir buluşma platformu oldu. Festivalde tanışan sanatçılar, festival boyunca ve sonrasında birlikte üreterek çalışmalar ortaya koydular..

Festival, sosyo-ekonomik ve etnik açıdan birbirinden çok farklı olan Tophane ve Galata bölgelerinde herkesin katılımına açık bir şekilde düzenlendi. Tarihi ve turistik bir merkez olan Galata, kentsel dönüşümle birlikte tasarım mağazalarının ve sanat galerilerinin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur.  Bu dönüşümün yanında Tophane’de yaşayan göçmen Ancak Tophane hala Güneydoğu Türkiye’den ve Romanyalılardan gelen göçmen insanlar tarafından dolduruluyor. Tophane sakinleri sanatta kendilerini buldu, bu yüzden festival aynı zamanda farklı sosyo ekonomik ortamdaki herkesi içeren yerel bir etkinlik (Aradastudio’nun Galata ile Tophane arasındaki yeri) oldu. Bu anlamda festival, inbetweities hedefine ulaştı.

Avusturya Kültür Ofisi, SAE Enstitüsü, TURVAK Sinema ve Tiyatro Müzesi ve 311 Sanat Galerisi ile yeni işbirlikleri kuruldu.

Ne Arıyorsun? 26-30 Kasım 2011 Viyana

Mekanlar: Galerie Am Rotenhof, Brunnenpassage, WUK Flieger, Vienna Conseratory

 

Sanatçılar: Alja Piry, Erim Ayrancı, Regina Picker, Emre Tamer, Ömer Uzun, Anita Schmid, Kathrin Meurer, Hisa Enomoto, Maureen Kaege, Akram Al Halabi, Elena Luptak, K. Arnold, L. Bunderla, E. Hillinger, L. Schabacker, S. Labib, R. Indiono, Ahmet Milli, Eva, Özlem Bulut Band, Elena Luptak, Serkan Bozkurt, Saime Bozkurt, Bike Mert, Neslihan Albayrak, Erdem Gündüz, Su Güneş Mıhladız, Zinnure Türe, Fatih Gençkal, Deniz Aygün Benba, Oğuz Turgutgenç, Silvia Salzman, Leonie Hübmitsch, Deniz Teipel, Alessia Schumacher, Martina Rösler, Swetlana Schwin, Geraidine Mormin, Karoline Schulze, Silk, Future Sibanda, Splactickboys, Christabel Lin, Powel Markovich, Nina Fuhlborn, Nicoletta Corcos, Costas Kekis, Eve Charlatte, Mirja Brunberg, Novo Toque

 

2.Festivale Genel Bakış:

 

Festival mekanları ve festival işbirliklerini seçme sürecinde ilk festivalde olduğu gibi farklı ekonomik ve sosyal çevreden insanlara ulaşmaya önem verdik.

Bunun sonucunda Brunnenpassage’da ağırlıklı olarak göçmenler ve Wuk Flieger alternatif tiyatro izleyicileri, Viyana Konservatuvarı etkinliklerinde akademisyenler ve öğrencilerden oluşan çok çeşitli profillerden izleyici kitlesine ulaştık.

Bu, daha önce bir şans bulamayan Türk genç sanatçılar için ilk Avrupa adımdı.

Festivalin Viyana Organizasyon grubunda Regina Picker, Alja Piry ve Lora Sarı yer aldı. Sanatsal bir platformla işbirliği, yeni projeler yaratmayı ve devam eden projelere devam etmeyi kolaylaştırdı.

Sanatçılar, birbirlerinin performanslarını izleme ve tartışma fırsatını buldu. Türkiye’den genç sanatçılar farklı sosyal ve kültürel çevrelerden gelen izleyicilerle buluştular.

Ne Keşfediyorsun? 31 Mayıs - 8 Haziran 2012 İstanbul

Mekanlar: Arada Stüdyo, Avusturya Konsolosluğu, St. George Avusturya Lisesi, St. George Avusturya Hastanesi, Avusturya Liseliler Vakfı, Tütün Deposu, Galata Kulesi Meydanı, Falls in Galata

Sanatçılar: Uran Apak, Oğuz Öner, Ozan Erkan, Ulrich Aschenbrenner, Serkan Bozkurt, Alja Piry, Regina Picker, Erim Ayrancı, Penny Arcade, Cemil Can Yusufoğlu, Laura Unger, Şafak Ersözlü, Bahar Nihal Ersözlü, Su Güzey, Metehan Kayan, Can Kandara, Julia Dick, Çiğdem Üçüncü, Elisabeth Wurst, Elisabeth Linding, Mayte Kappel Roviera, Martina Rösler, Ceyda Kasabalı, Fatih Altun, Bennur Duyucu, Aynur Ertum, Erkan Uzdur,(Keyfi Keşif) Oğuz Turgutgenç, Seda Özgiş,(Deus Exmaschine) Deniz Teipel, Alessia Schumacher, (Ormanlardan hemen önceki gece) Zinnure Türe,(Sınır İstanbul) Derya Demiroğlu, Ceylan Dökmen and Alja Piry had made an exhibiton in Falls in Galata. (Impro Keşif) Serkan Bozkurt, Duygu Demir, (Apatos)Lerna Babikyan had been performed in Tütün Deposu. Marta Dunajko, Pauline Launay, Eren Mercan, Gökçe Düzgün, Onurcan Onuş, Ali Farkhonde, Barış Buran Perküsyon Grubu

Seminerler: Kaan Kösemehmet, Hazel Güney

Ben Kimim? 17-30 Eylül 2012, İstanbul

Mekanlar: Ortaköy Meydanı, Kozzy Kültür Merkezi, Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Sahnesi, Talimhane Tiyatrosu, Galata Fotoğrafhanesi

Sanatçılar: Hip hop ve graffiticiler, Aynur Ertum, Ricardo Guratti, Paula Chaves, Giuseppe Vincent Giampino, Ceylan Dökmen, Serkan Bozkurt, Jong Rast Theater (Peter van Roermund, Farnoosh Farnia, Leandro, Levent, Tülin, Fatma Gökçe Düzgün), Dicle Doğan- Gamze Yaman, Nuri Sergen Şehitoğlu, Zafer Aziz Özer, Tuba Yılmaz

Ben Kimim? 8-9 Aralık 2012 Amsterdam

Mekanlar: Podium Mozaik, Young Rast Theater

Sanatçılar: Ricardo Guratti, Paula Chaves, Giuseppe Vincent Giampino, Ceylan Dökmen, Serkan Bozkurt

Ben Kimim? 29 Haziran 2013 Viyana

Mekan: Wuk Fieger

Sanatçılar: Hussam N. Al Sawah (Al- A’amiriya), Regina Picker- Verena Fuchs-Pia Mia (In The Name of), Camila Seeger (Purisma . Purest), Judit Keri (In The Body I was Born)

Ben Nerdeyim? 9-20 Eylül 2013 İstanbul

SNDO Worksop, Eğitmenler: Ria Higler, Guillem Mont de Palol, Bruno Listopad, Paz Rojo

Performanslar: Budala Sultan, Rohan Amiri, Yalda Pakzard, Azade Behmanesch

Ben Neden Burdayım? Haziran 2016 İstanbul

Mekan: Avusturya Konsolsosluğu

Sanatçılar: Duygu Demir, Sophie Ho

Vienna
What are you looking for?

İstanbul
What do you explore?

Istanbul
Who am I?