Festival Programı

Arada festival, BEN NERDEYİM? konseptiyle Şehir ve Göç üzerinden "Konumlanamamak" kavramına değiniyor. Arada Festival bu konsepti bir atölye çalışması ile daha performatif ve etkin hale getiriyor.

Suriye’li çocuklarla Türkiye’ de yaşayan dezavantajlı çocukları biraraya getirip karşılıklı kaynaşma ve adaptasyon sağlamak amaçlı sanat atölye çalışmaları (dans, ritim ve görsel sanatlar üzerine) gerçekleştiriyor.

Açık Toplum Vakfı, Sokak Çocukları Vakfı, SGDD ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek çalışmalar Mayıs 2015 te bir ay boyunca farklı eğitmenler ve terapistler eşliğinde hayata geçecek.

8. ARADA DISIPLINLERARASI SANAT FESTIVALI

Açılış Gecesi / Avusturya Kültür Ofisi

Son 5 senedir Viyana ve İstanbul arasında gerçekleşen festival Arada Kültür Sanat Organizasyonu’ nun yapımını üstlendiği dans filminin (İstanbul in My Head) galası ile başlayacak. Açılışta Duygu Demir in çello konseri ve Viyana’ dan gelen dansçı Sophi Hormann ve İstanbul’ dan Danshane dansçılarının gösterileri de yer alacak. Festival ileriki günlerde Viyana’ dan gelen dansçıların yer aldığı ‘Umut’ adlı dans tiyatrosu ile Sumaperform’ da devam edecek.

ISTANBUL IN MY HEAD

Dans Filmi

İstanbul’ un tarihinin farklı zamanları ,bu zamanların özel mekanları ve mekanlarında yapılan dansların anlatıldığı bir dans filmi. 1920 lerin balo salonlarındaki valslerden 1930 lardaki ilk tango gecelerine, günümüzün arka sokaklarındaki hippop dansından 20.yüzyılın sirtakilerine İstanbul un canlılığı dansla dile geliyor. Avusturya Lisesi mezunu birçok dansçının yer aldığı filmin baş dansçıları ise Serkan Bozkurt ve Yeliz Kılıç .

Filmde bir aşk ve kovalamaca hikayesi var. Erkek kızın peşinden giderken girdiği her binada o binanın tarihine ve dansına bir yolculuk yaşıyor. İstanbul’ un çok kültürlülüğü bu filmde hareketli sahnelerle can buluyor. Sanat yönetimi ve koreografilerini Serkan Bozkurt un gerçekleştirdiği kısa film ilk kez Avusturya Konsolosluğu ‘ nda izleyici ile buluşacak.

DUYGU DEMİR
ÇELLİST

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Müzik bölümü mezunu

SOPHI HORMANN
Viyana Konservatuarı

Modern dans performansı ile açılışa renk katacak.